Alicja w krainie drewna

Kobieta tokarz

Alicja w krainie drewna

Alicja w krainie drewna

W świecie narzędzi i ich użytkowania niekwestionowanie dominują mężczyźni. Bez sięgania do statystyk; kiedy rozmawiamy o wyposażeniu warsztatów, najwięcej entuzjastów tego tematu znajdziemy wśród panów, natomiast panie przybierają kurtuazyjny ton zainteresowania. Jest to też pewnego rodzaju stereotyp, któremu dzisiaj wbijemy potężną szpilę! Jest nią Alicja Solarska, której pasją jest tokarstwo artystyczne. Nie straszne jej są narzędzia ręczne, elektronarzędzia czy też wielkie maszyny do obróbki drewna. Alicja stworzyła swoją kraine drewna, do której przy okazji dnia kobiet, mamy przyjemność Was zaprosić.

Alicjo, opowiedz jak się znalazłaś w krainie drewna?

Stolarstwo i toczenie było jak iskra, bo pojawiło się, kiedy nie wiedziałam kim jestem. Pożegnałam schematy i bezsensowne kategoryzowanie. Bardzo chciałam zacząć toczyć w drewnie. Wymyśliłam i zrobiłam, a po drodze nauczyłam się technik tej sztuki, mikroskopowej budowy drewna, konserwacji maszyn, ostrzenia dłut, pierwszej pomocy przy urwanym paznokciu. Od początku zaczęło mi to przynosić przyjemność z pracy – z dnia na dzień coraz większą. Co najważniejsze, zaczęłam widzieć sens swoich działań. Dodatkowo otworzyło we mnie potencjał tworzenia, świadomość przedsiębiorcy, uruchomiło odwagę we wcielaniu w życie najśmielszych pomysłów. Dobrze poznałam pokorę, zdrowy szacunek do pracy, pieniędzy i siebie samej.

Zatem Twoja pasja przeobraziła się w sposób na życie i pracę zarobkową…

Nie uważam by ten, kto pracuje z pasji, przepracował chociaż jeden dzień w swoim życiu. Robiąc to co lubisz, masz więcej chęci i odważniej otwierasz kolejne drzwi, które proponuje Ci życie. Człowiek, który wierzy w siebie i tworzy zgodnie ze sobą, zamiast konkurencji widzi inspiracje. Stawia granice „hejtowi”, ale również dostrzega konstruktywną krytykę i się z niej uczy. Współpracuje nie z kobietami czy mężczyznami tylko z ludźmi. Nie zbieram „followersów”, lecz realnych pasjonatów i miłośników sztuki.

Alicja w krainie Drewna

Uważamy, że nie jeden przedsiębiorca mógłby brać garściami od Ciebie podejścia do biznesu, jest ono nam bardzo bliskie, ale w Twoim wykonaniu, bardzo nam ono imponuje.

Moim artystycznym zdaniem, podstawą do rozwoju siebie, bez względu na płeć, jest nie przestawać marzyć, realnie marzyć, i krok po kroku te marzenia realizować. A marzenia są o tyle fajne, że można je dopasować do rzeczywistości, zmodyfikować, przyjąć inną drogę, rozszerzyć i podzielić na etapy. Wypełnianie wniosków urzędowych, negocjacje w biznesie, fotografii produktu, promocja produktu w internecie; to bardzo istotne – mniej lub bardziej przyjemne, powinności każdej działalności, jednakże bez marzeń wcale do tego by nie doszło. Dzisiaj mam profesjonalne tokarki, warsztat nauki toczenia oraz dobrą ofertę dla klientów.

Jesteś bardzo poukładaną osobą, dobrze rozumiemy, że zawdzięczasz to głównie swojej pracy z drewnem?

Tak, odnalazłam w drewnie analogię do świata emocji, które przeżyłam. Mogę je z siebie uwolnić I przekazać dalej. Cieszy mnie też fakt, że pomaga to innym ludziom. Dostrzegam to na swoich warsztatach… Kluczem do tego jest równowaga, równowagę osiągniemy odnajdując środek. Jeszcze raz środek znaczy równowaga, a równowaga to to samo co środek. Tokarstwo jest właśnie tym, co mnie zrównoważyło. Pierwiastek żeński z męskim, siłę fizyczną z kreowaniem kształtu, ostrze z gładkością, stertę wiórów z fotograficznym tłem. I widzę jak podczas warsztatów, te wszystkie aspekty równoważą się u moich kursantek i kursantów. Niepokój pierwszego skrawania odchodzi w niepamięć, gdy poznają tę finezję ruchu, a spod dłuta wyłania się misa.

Alicjo, mocno skupiliśmy się na aspektach motywacji, sensu, inspiracji, ale powiedz nam może jak pracujesz.

Bo to wszystko jest bardzo mocno powiązane, przecież, aby wydobyć misę z bezkształtnego kawałka drewna, potrzebuję zrównoważyć to drewno, znaleźć środek. Tak jak w chaosie życia niezbędna jest równowaga, tak również i przy mojej pracy jest to bardzo istotne. Układ zamknięty i wszystko ma swoją analogię. Zatem szukamy środka i od tego też zaczęła się nasza znajomość, gdyż jak wiecie, znajduję go zawsze przy pomocy kątownika ASARI, mając dobrze przygotowany materiał, nie ma możliwości, by reszta się nie udała. Dłuto, tokarka, olejowanie i mamy misę. Pracuję tak, jak czuję. Czasem korzystam ze schematów, których mnie uczono. Szanuję wiedzę, lecz przeważnie wybieram improwizacje i sama do wniosków dochodzę.

Tokarstwo
Narzędzia do rękodzieła
Inspirującą kobieta

Czy masz może jakiś określony cel swojej działalności?

Chcę się rozwijać; a idąc za tłumem, dojdziemy tam gdzie tłum. Ja bym chciała tam dotrzeć, gdzie jest moje miejsce w świecie, internecie, w mojej firmie, w tokarstwie, w miłości. A nóż coś nowego dam światu, może i nie jest to jasno określony cel w liczbach i twardych danych, ale moja intuicja podpowiada mi, że to dobry kierunek. Kluczem jest niezamykanie tejże intuicji w cudzych schematach, bo inaczej nigdy nigdzie nie dojdziemy.

Nie brzmi to już jak uniwersalna recepta na samorealizację, ale jak jedna z ciekawszych dróg, którą można obrać.

Wiem, że nie wszyscy rozumieją ideę rękodzieła. Pod tym słowem kryje się unikatowy produkt najwyższej jakości ręcznie zrobiony, ale także osobowość twórcy, jego zaangażowanie, pomysł i fascynująca droga do wykonania dzieła. Moi klienci dostają to wszystko.
Kieruję treści do ludzi, których inspiruję. Pozostali mają wolną drogę, nikogo do niczego nie zmuszam.

A jaką radę dałabyś pozostałym?

Rób to, co sprawia Ci bezinteresowną radość, moją drugą pasją zawsze będzie windsurfing, podróż i wiatr we włosach. I chociaż nie jestem w tym mistrzynią, z największą radością chwytam żagiel i przecinam taflę wody.

Dziękujemy Ci za tą bardzo ciekawą pogawędkę. Twoja osoba to nie tylko inspiracja dla kobiet, ale również i mężczyzn; ponieważ nie prowadzisz otwartej walki ze schematami. One po prostu dla Ciebie nie istnieją. Dla Ciebie nie ma marzeń których nie da się zrealizować. Wystarczą szczere chęci oraz determinacja, czego jesteś najlepszym przykładem.

Jeżeli chcecie bliżej poznać Alicję i jej działalność, to zapraszamy na profile na Instagramie i Facebooku.

Podziel się tym postem