Jak szybko określić wymiar śruby i innych elementów złącznych?

Jak szybko określić wymiar śruby i innych elementów złącznych?

Wybierając śruby do różnych zastosowań, konieczne jest określenie ich wymiarów – w szczególności średnicy. Niestety, szczegółowe dane nie zawsze są możliwe do zweryfikowania od ręki. Jak zatem szybko określić średnice śruby i inne jej wymiary?

Najczęstszym stosowanym narzędziem do pomiaru wielkości śruby jest suwmiarka. Jednak, określenie wymiarów suwmiarką wymaga trochę czasu, a przede wszystkim trzeba znać prawidłowe techniki pomiaru. Nie każdy zna lub pamięta te zasady. Jak więc szybko określić wymiary śruby? Warto skorzystać ze sprawdzianu narzędziowego do śrub i nakrętek LeanCraft. Sprawdzian narzędziowy to przyrząd o przemyślanym kształcie i laserowo wyciętych, precyzyjnych otworach dokładnie odzwierciedlających średnicę śrub, oraz podziałce kreskowej pozwalającej określić jej długość w milimetrach. 

Jak prawidłowo mierzyć średnicę sprawdzianem pomiarowym LeanCraft?

W przypadku śruby nominalna średnica podawana przez producenta to zawsze średnica zewnętrzna gwintu, dlatego przy samodzielnym pomiarze należy mierzyć właśnie ją. W przypadku nakrętek należy dopasować jej rozmiar do średnicy wybranej śruby. Jak to zrobić wykorzystując sprawdzian narzędziowy? 

To genialnie proste! Wystarczy dopasować śrubę do odpowiedniego otworu w sprawdzianie i odczytać wielkość na zaznaczonej skali.  

W przypadku nakrętki należy nasunąć ją na odpowiedni kształt odzwierciedlający rozmiar śruby i odczytać numerację na skali. Szablon umożliwia identyfikację wymiaru śrub i nakrętek w zakresie od M3 do M20.  

Nie tylko średnica ma znaczenie.

Średnica śruby to nie jedyny ważny wymiar. Długość też ma znaczenie. Należy pamiętać, że dobrze dobrana pod względem długości śruba czy wkręt gwarantuje właściwa eksploatację. Zbyt krótka śruba nie zapewni prawidłowego połączenia, a zbyt długa nie licuje się z powierzchnią, co nie tylko wygląda nieestetycznie, ale może również przeszkadzać w użytkowaniu skręcanych produktów. Określenie długość śruby sprawdzianem narzędziowym LeanCraft jest proste, ale metoda pomiaru zależy od rodzaju łba śruby. 

W przypadku śruby z łbem płaskim od spodu, który po wkręceniu będzie wystawał poza powierzchnię skręcanej płaszczyzny mierzymy tylko długość samego trzpienia. W przypadku śrub lub wkrętów z łbem stożkowym, który licuje się z powierzchnią – całkowitą długość śruby stanowi długość trzpienia razem z łbem. Wiedząc jak poprawnie należy dokonać pomiarów, wystarczy odczytać długość śruby z podziałki milimetrowej umieszczonej na sprawdzianie.   

Prawidłowe zwymiarowanie śrub sprawdzianem narzędziowym LeanCraft zajmuje tylko chwilę.  Przyrząd nie zstąpi suwmiarki, która gwarantuje precyzyjność nawet do dziesiątych milimetra, ale sprawdzi się w każdej sytuacji kiedy szybko i sprawnie musimy określić podstawowy rozmiar śrub i innych elementy złącznych między innymi wkrętów, nakrętek, wierteł, kołków oraz innych elementów o przekroju okrągłym

Podziel się tym postem