MFT system SOGA – mobilne stoły warsztatowe.
Marcin Skowroński2023-02-24T09:45:08+01:00Czym są stoły robocze typu MFT?
Wielokrotnie pracując przy obróbce drewna, metalu lub innego tworzywa, dany element wymaga unieruchomienia lub zaparcia. Istnieje wiele prowizorycznych sposobów by wykonać ten element pracy, na zasadzie improwizacji z wykorzystaniem dostępnych narzędzi i przestrzeni. Jest to dość problematyczne, gdyż rzadko kiedy prace w warsztacie są powtarzalne. Znacznym ułatwieniem jest użycie stołów MFT, które przeznaczone są zarówno do bardziej złożonych, jak i prostych prac. Blaty tych stołów zaprojektowane są w taki sposób, by żaden nieregularny materiał nie zaskoczył problematyką ułożenia do pracy. Nawiercone są w nich otwory montażowe, które przewidziane są do montażu wszelkiego rodzaju przyrządów. Cokolwiek nie robisz, czy jest to praca hobbystyczna, czy zawodowa stół roboczy to konieczność. Czemu więc nie zdecydować się na taki wielofunkcyjny?

Modele stołów MFT
Wielu z Was z pewnością zna lub kojarzy systemy MFT które mają w swojej ofercie wiele znanych i cenionych marek. Projektując jednak nasz stół, pomyśleliśmy trochę inaczej, niż nasza konkurencja. Dostępne na rynku modele w większości zwierają kompletny system ustawienia, w związku z tym z powodzeniem mogą zastąpić klasyczny, stacjonarny stół roboczy. Mimo możliwości złożenia, są one średnio poręczne i ergonomiczne w transporcie. Zakładając, że realizujemy jako ekipa monterska, zlecenie na złożenie mebli w małym mieszkaniu, przy rozłożeniu tego stołu dodatkowo należy zorganizować sobie miejsce, przestawiając inne meble. W transporcie również wymagają one niekiedy właściwego ułożenia w samochodzie, aby nie uszkodzić stelaża, bądź innych narzędzi znajdujących się obok.
Większy problem natomiast pojawia się w momencie, kiedy zaczynamy swoją przygodę z majsterkowaniem i nie dysponujemy odpowiednią przestrzenią na urządzenie warsztatu. Gdzie wtedy wstawić taki stół? Za każdym razem go składać i rozkładać? A może spróbować czegoś innego? Skoro tu trafiłeś, to znaczy, że szukasz czegoś jakościowo takiego samego. Poznaj zatem system SOGA MFT od LeanCraft.

Diabeł tkwi w szczegółach, a wygoda ukryta jest w prostocie
Wspominaliśmy, już o innowacyjnym pomyśle na nasz model stołu, teraz pora go opisać. Do dyspozycji oferujemy 3 rozmiary blatów:
40 x 30, 50 x 60 i 100 x 60 cm – format stołu jest największym ograniczeniem przestrzeni w przechowywaniu.
Na ich powierzchni wykonane są otwory w standardzie 20 mm średnicy i rozstawie 96 mm – jest to powszechny standard stołów MFT. Blat wykonany jest z twardej płyty MDF i do tego momentu opis podstawowej specyfikacji technicznej stołów jest zbieżny ze stołami innych producentów. Różnica zaczyna się w koncepcji użytkowania stołów. Postawiliśmy na maksymalną mobilność naszych systemów i wierzymy, że udało nam się osiągnąć założenia projektu.
Przenośne stoły wielofunkcyjne
W zależności od przeznaczenia warto zastanowić się nad modelem stołu MFT.
W przeciwieństwie do istniejących na rynku stołów MFT, SOGA posiada dokręcane niskie nóżki. Z powodzeniem utrzymują one blat nad powierzchnią miejsca, w którym jest on postawiony. Celowo zrezygnowaliśmy z zupełnie niezależnego systemu, gdyż takie rozwiązania, są już na rynku, a co więcej są stosunkowo drogim rozwiązaniem. Zastanawiając się nad koncepcją naszego stołu MFT, zależało nam, by było to narzędzie do pracy dla każdego, a co za tym idzie: praktyczne, wygodne i przystępne cenowo. Brak stelaża konstrukcyjnego sprawia, że nasz blat to naprawdę prosta konstrukcja, ale w niczym nieustępująca swoim droższym odpowiednikom.
Do systemu SOGA, dedykowane są 4 stopy montażowe, dzięki którym umieścisz blat roboczy na innym stole, który nie posiada otworów. Wykorzystując istniejącą infrastrukturę miejsca, w którym pracujesz, zyskasz sporo przestrzeni, a co za tym idzie praca i jej organizacja pójdzie sprawniej. W zależności od swoich potrzeb dopasuj w pierwszej kolejność rozmiar blatu. Warto tutaj zastanowić się, czy zakres prac będzie odpowiedni, do wielkości stołu, na który się zdecydujemy. W naszych rekomendacjach stawiamy przede wszystkim na ergonomię. Nie widzimy sensu polecania największego blatu, jeżeli cała jego powierzchnia nie byłaby wykorzystywana. Na odwrót również. Nie ma sensu męczyć się z za małą powierzchnią pracy. Transport / przechowywanie i wygoda użytkowania to ważne aspekty, które należy rozważyć podczas decyzji o zakupie przenośnego stołu MFT.

Mobilność, a praktyczność systemów SOGA MFT
Czy przenośny blat ogranicza nas jakoś przy zakresie wykonywanych prac? Przy realizacji tego projektu odpowiedź na to pytanie nurtowało nas nieustannie. Z pomocą na szczęście przyszli nam doświadczeni fachowcy, których mieliśmy przyjemność spotkać na targach DREMA i TOOLS&HARDWARE SHOW. Wielogodzinne konsultacje, dały nam jasno do zrozumienia, że problem ten nie istnie i faktycznie zestawiając ze sobą blaty, sami decydujemy, na jakiej przestrzeni chcemy pracować. MAKE IT SIMPLE, Użytkownicy vs LeanCraft 1:0. Praca nad tym projektem wyraźnie pokazała nam, jak ważne są konsultacje z klientami w celu stworzenia dobrego produktu.
System Soga MFT

Wykonane na MDF-ie z uwagi na jego twardość i właściwości związane z podatnością na uszkodzenia mechaniczne. Jest to korzystny cenowo, a zarazem wytrzymały materiał. Pomijając stoły spawalnicze, wszystkie blaty MFT, niezależenie od producenta wykonywane są właśnie na tym materiale. Grubość płyty naszych blatów wynosi 22 mm, podstawowy zestaw zawiera 4 stopy – montowane w dowolnych otworach stołu i 4 imaki. Opcjonalnie komponenty te można kupić również pojedynczo.
My natomiast polecamy zakup w podstawowej konfiguracji, gdyż:
- Blat uniesiony jest nad powierzchnię stołu (45 mm), na którym jest postawiony. Daje to możliwość zamontowania przyrządów wymagających dodatkowych śrub, chwytaków montowanych pod powierzchnią stołu MFT. Jest to ważny element bezpieczeństwa, ale także możliwość zastosowania szerszego zakresu narzędzi. Co ważne, montaż śrub dociskających znacząco wpływa na zmniejszenie zużycia otworów w stołach MFT.
- Zestaw zawiera 4 kołki blokujące pracę na stole. To najprostsze, a zarazem najbardziej podstawowe narzędzie w codziennych pracach przy stołach wielofunkcyjnych.
1. SOGA MFT 40 x 30 cm
Najmniejszy z dostępnych blatów, rekomendowany przy małym rękodziele jak i drobnych pracach stolarskich. Z uwagi na swój rozmiar i wagę, jest to najwygodniejszy w transporcie model stołu MFT.
Ilość otworów: 10 szt.
Waga: 2,5 kg
2. SOGA MFT 60 x 50 cm
Pośredni model stołu MFT, jego największym atutem jest dość szeroki zakres prac, przy zachowaniu optymalnego rozmiaru Jest wygodny w transporcie i przechowywaniu.
Ilość otworów: 28 szt.
Waga: 4,9 kg
3. SOGA MFT 100 x 60 cm
Największy spośród dostępnych stołów MFT, jego bardzo szeroki zakres prac jest porównywalny z pełnowymiarowym stołem stolarskim. Konstrukcja systemu SOGA, sprawa, że mimo swoich gabarytów, blat ten nadal jest mobilnym i wielofunkcyjnym stołem roboczym.
Ilość otworów: 49szt.
Waga: 10 kg
1. Imak MFT ODA
Najbardziej podstawowym blokerem, jaki możemy spotkać na rynku, jest Imak / chwytak. Jest to punktowy kołek oporowy, który należy umieścić w otworze stołu. Możliwość dowolnego rozmieszczenia imaków na powierzchni roboczej niesie za sobą możliwość ułożenia elementów o bardzo nieregularnych kształtach. Kołek ten doskonale współpracuje również z zaciskami stołowymi o średnicy sworznia 8 mm.
Reprezentatywnym przykładem zastosowania może być połączenie tej konfiguracji razem z blokerem niskoprofilowym OTARU, o którym piszemy w dalszej części tekstu.


2. Blokery niskoprofilowe OTARU i AZAI
Ograniczniki niskoprofilowe służące do blokowania powierzchniowo elementów na stole. Szczególnie przydatne przy pracy nad materiałami, w których punktowe przyblokowanie elementu, mogłoby spowodować jego uszkodzenie. Montaż blokerów do stołu MFT jest bardzo prosty, wymaga użycia 2 imaków. W przypadku kiedy wysokość blokera okaże się niewystarczająca, ich specyfika umożliwia spiętrzenie ich w celu zwiększenia powierzchni oporowej. Grubość pojedynczego blokera wynosi 8 mm.
Szczególnie ciekawym blokerem jest model OTARU, który z powodzeniem może pełnić funkcję kątownika. Dodatkowo przy pomocy ścisku sprężynowego bądź zacisku stołowego i imaka, bloker ten pozwala na spasowanie ze sobą 2 elementów pod kątem prostym.
-
Bloker do stołów MFT – Ogranicznik niskoprofilowy OTARU – system SOGA
17,00 zł – 19,00 złWybierz opcje -
Bloker do stołów MFT – Ogranicznik niskoprofilowy AZAI – system SOGA
17,00 zł – 19,00 złWybierz opcje


Blokery dedykowane dla systemów SOGA, doskonale będą współpracować również ze stołami innych producentów, pod warunkiem, że są one wykonane w standardzie rozstawu otworów 96 mm i średnicy otworu 20 mm.

Czym byłby systemy MFT bez odpowiedniego oprzyrządowania? By w pełni działać na stołach roboczych, ważne jest, by były one właściwie doposażone. Niestety obecnie nie dysponujemy technologią, by móc kompleksowo stworzyć od A do Z linię produktów MFT. Budując ofertę, rozpatrywaliśmy przyrządy różnych marek i największe wrażenie zrobiły na nas akcesoria marki BEESEY. Bardzo bliskim nam są innowacyjne i praktyczne rozwiązania, które ta marka właśnie oferuje. Poniżej dwa przykłady produktów, które połączyliśmy z naszą ofertą.
Przyrząd, który znajdzie zastosowanie przy co najmniej 80% prac wykonywanych na stołach wielofunkcyjnych. Podstawową jego funkcją jest unieruchomienie elementu, dociskając go od góry do powierzchni blatu. Zaciśniemy nim również 2 deski w celu ich sklejenia lub przewiercenia. Ruchoma i szeroka stopa dociskowa, skonstruowana jest w taki sposób, by po zwiększeniu nacisku, odpowiednio ułożyła się na elemencie, nie uszkadzając go. O sile nacisku decydujemy przy użyciu stopniowej dźwigni regulacji.

2. Dociski stołowy MFT
Chyba nie ma lepszego narzędzia, kiedy obróbka pracy wymaga równomiernego szlifowania całej powierzchni elementu. Dociski boczne, to bardzo ciekawe rozwiązanie, które podsuwa nam ten producent. Główną problematyką blokowania elementów w ten sposób, jest ich „podnoszenie się” wynikające z naprężeń i luźno zamocowanego przyrządu. BESSEY natomiast znalazł na to sposób. Dociski te posiadają dodatkowe śruby skręcające przyrząd pod stołem, co niweluje luz wywołujący unoszenie elementu. Co ważne, rozwiązanie to pozwala uniknąć nadmiernego zużycia otworów w stole MFT.

Więcej produktów dostępnych w naszej ofercie: https://leancraft.pl/kategoria-produktu/stoly-mft/akcesoria/
Przed zakupem systemów MFT
Stoły MFT, to nie tylko profesjonalne narzędzie do pracy, ale także sposób na rozwijanie swojej pasji i zainteresowań. Jeżeli rozpoczynasz przygodę z majsterkowaniem, to jest to podstawowy zestaw, który powinieneś zawrzeć na liście wyposażenia Twojego przyszłego warsztatu. Dokonując zakupu, koniecznie zwróć uwagę na materiał stołu, jego standard, liczbę otworów i wielkość. Dobierając akcesoria, możesz zasugerować się naszą powyższą listą proponowanych powyżej przyrządów. Wszystkim życzymy samych udanych realizacji i projektów oraz przyjemności z pracy na stołach w systemie SOGA.