Tablica cieni, czyli narzędzia na swoim miejscu.

Tablica cieni, czyli narzędzia na swoim miejscu.

Twój warsztat to Twoja jaskinia, w której zapominasz o wszystkich problemach dnia codziennego? Relaksujesz się przy pracach stolarskich, remontowych, a może własnoręcznie realizujesz pomysły, które wpadną ci do głowy. Jesteś stolarzem, mechanikiem lub budowlańcem, a warsztat jest Twoim miejscem pracy? Nie ważne czy jesteś profesjonalistą czy hobbystą uwielbiasz to miejsce i właściwie przeszkadza ci tylko jedno – BAŁAGAN! Jak nad nim zapanować?

LeanFoam w Twoim warsztacie

Pewnie nieraz słyszałeś nazwy… Toyota Production System, Kaizen, 5S…, ale nigdy nie wgłębiłeś się w te zagadnienia bardziej, bo przecież dotyczą dużych firm produkcyjnych. To prawda, te systemy wdrażane są w najlepszych przedsiębiorstwach w celu organizacji pracy i zwiększenia produktywności. Czy mogą sprawdzić się w małym warsztacie? Dlaczego nie zastosować technik sprawdzonych przez największych w małej firmie? Oczywiście nie wszystkich, wybrać te, które sprawdzą się w Twoim warsztacie. Można zacząć od tablicy cieni. 

Tablica cieni – pogromca bałaganu

Profesjonalnie, tablica cieni opisywana jest jako jeden z elementów Visual Lean Management, to rozwiązanie służące stworzeniu zorganizowanego miejsca pracy. Tablica cieni pozwoli na uporządkowanie narzędzi w Twoim warsztacie. Dzięki temu prostemu systemowi, każde z narzędzi będzie miało swoje miejsce, a ty bez problemu je znajdziesz. Rozwiązanie to ułatwia również kontrolę stanu zestawu, w przypadku kiedy narzędzi używa więcej osób w firmie.  

Jak wygląda tablica cieni? Tablica cieni, to „plansza” z oznaczonymi miejscami na konkretne narzędzia. Może to być tablica z płyty z wyrysowanymi kształtami i haczykami do ich zawieszenia lub tablica typu LeanFoam wykonana z pianki poliuretanowej, z wyciętymi kształtami narzędzi. Ważne jest żeby wyznaczone kształty były widoczne z daleka. Warto zastosować kontrastowe podkłady, w których na pierwszy rzut oka widać, którego narzędzia brakuje. 

W przypadku profesjonalnych firm, gdzie ilość narzędzi jest naprawdę duża, dobrym rozwiązaniem będą wózki narzędziowe. Wózki posiadają kilka szuflad, w których można posegregować narzędzia pod kątem funkcjonalność czy częstotliwość użytkowania i umieścić je w piankowej tablicy cieni. Dzięki szufladom ograniczamy ilość potrzebnego w warsztacie miejsca na narzędzia. 

Miękka pianka narzędziowa LeanFoam sprawdzi się również w transporcie. Praca specjalistów często wymaga mobilności i korzystania z walizek narzędziowych. Narzędzia leżące w walizce, bez odpowiedniego zabezpieczenia, mogą zostać poobijane i uszkodzone, a pianka narzędziowa skutecznie je przed tym ochroni. 

Tablica cieni – abecadło 5S

Ograniczenie powierzchni tablicy stanowi swego rodzaju wyzwanie dla wyboru narzędzi, które mają się na niej znaleźć. Warto zacząć od przemyślenia jakie konkretnie narzędzia mają być na niej umieszczone (selekcja). Z pewnością uda się wydzielić grupę narzędzi używanych sporadycznie, choć niezbędnych. Niekoniecznie muszą one znaleźć się na tablicy. Można dla nich wygospodarować specjalne miejsce, szafkę lub osobną tablicę, gdzie mogą być przechowywane. W dalszych krokach warto w praktyce stosować kolejne kroki 5S:

  • 1. S – Selekcja (jap. Seiri)
  • 2. S – Systematyka (jap. Seiton)
  • 3. S – Sprzątanie (jap. Seiso)
  • 4. S – Standaryzacja (jap. Seiketsu)
  • 5. S – Samodyscyplina (jap. Shitsuke).
Rys. leanactionplan.pl

Tablica cieni 5S służy przede wszystkim do tego, aby zapewnić miejsce pracy, które będzie schludne, czyste, przyjazne i ergonomiczne. Efektem końcowym ma być warsztat pozbawiony zbędnych sprzętów czy przedmiotów, ale za to z całym potrzebnym wyposażeniem, które ma swoje miejsce, jest odpowiednio wybrane i łatwo dostępne. Tablica Cieni LeanFoam 5S pozwala zoptymalizować miejsce pracy tak, żeby wszystkie zadania realizować sprawniej, co korzystnie wpływa na efektywności i jakości wykonywanej usługi. 

Sprawdź Pianki LeanFoam z w naszym sklepie: https://leancraft.pl/kategoria-produktu/pianki-leanfoam/

Share this post