Znaczące ułatwienie w warsztacie dla osób leworęcznych

Znaczące ułatwienie w warsztacie dla osób leworęcznych

Osoby leworęczne bardzo często charakteryzują się większą kreatywnością i pomysłowością. Dzieje się tak, ponieważ posiadają w większym stopniu rozwiniętą prawą półkulę mózgu, a komunikacja pomiędzy obydwiema półkulami jest bardziej symetryczna, niż u osób praworęcznych. Uchodzące niegdyś zjawisko leworęczności za anomalię i odstępstwo od normy, w dzisiejszych czasach postrzegane jest równie przyjaźnie, jak i praworęczność. Pomimo istotnych pozytywnych cech, które wyróżniają osoby leworęczne, istnieją pewne czynności, które utrudniają tym osobom korzystanie z niektórych przyborów.

Z pomocą przychodzą specjalnie skonstruowane narzędzia, których budowa umożliwia swobodne posługiwanie się nimi dla osób leworęcznych. Co jeszcze je wyróżnia?

Odmienna budowa przedmiotów użytkowych dla leworęcznych

Głównym zadaniem, które mają narzędzia dla osób leworęcznych, jest umożliwienie swobodnego i bezpiecznego użytkowania ich dla wszystkich osób, które tego wymagają. Jednak czasem niełatwo znaleźć w podstawowych sklepach takie artykuły. Są one inaczej zaprojektowane niż te klasyczne, dla osób praworęcznych. Wyróżniają się odmienną budową względem na przykład miejsca położenia kciuka – palca przeciwstawnego, co jest bardziej widoczne w przypadku nożyczek. Artykuły i przybory do majsterkowania dla osób leworęcznych mają całe ułożenie w taki sposób, aby można było bez problemu sięgnąć po nie lewą ręką, i od razu z nich korzystać. 

Znaczne ułatwienie podczas codziennych pracy

Można by rzec, że zewsząd otacza nas mnóstwo narzędzi przeznaczonych jedynie dla osób praworęcznych, a dla tej drugiej grupy osób asortyment jest znacznie zawężony. Pomimo tego, że leworęczność nie jest już uważana za „stan odmienny”, osoby ją posiadające stanowią nieco mniejsze grono niż praworęczne. Z tego też względu napotykają codziennie pewne utrudnienia i chcąc nie chcąc muszą dostosowywać się do obsługi pewnych urządzeń słabszą, czyli prawą ręką. Aby ułatwić osobom leworęcznym przeróżne czynności, takie jak na przykład cięcie nożyczkami czy majsterkowanie, z pomocą przychodzą artykuły przeznaczone specjalnie dla osób leworęcznych. Ważne jest, aby wszystkie funkcje danego artykułu oraz ich budowa były „obrócone”, jak w odbiciu lustrzanym, co sprawi, że osoby leworęczne będą mogły dostosować ich konstrukcję oraz użytkowanie do dłoni, którą się głównie posługują, czyli lewej.

Różnice pomiędzy narzędziami dla osób leworęcznych, od tych dla praworęcznych

Konstruując narzędzia dla osób leworęcznych, warto mieć na uwadze specyfikę ich odruchów, oraz jakie czynności będą wykonywane danym przedmiotem. Dosyć istotne okazują się etui na narzędzia, które można zapiąć w pasie i mieć pod ręką niezbędne przy majsterkowaniu przybory. Specjalnie wyprofilowana kabura do zapięcia w pasie na rzep, przeznaczona dla osób leworęcznych, posiada w swojej budowie specjalny układ kieszonek. Jest on dostosowany do zasięgu lewej ręki, tak, aby na przykład rękojeść wiertarki znajdowała się po właściwej stronie, a sięganie po nią przebiegało maksymalnie sprawnie i wygodnie. Nożyczki krawieckie czy rękojeść piły również mogą być dostosowane dla osób leworęcznych, ponieważ pewne czynności muszą być wykonywane bardzo precyzyjnie.

Podsumowując, bardzo ważne jest, aby osoby leworęczne mogły w swobodny sposób korzystać nie tylko z przedmiotów codziennego użytku, ale i również z narzędzi podczas majsterkowania czy drobnych prac naprawczych w domu. Komfort i bezpieczeństwo powinna zapewnić im świadomość wśród producentów na ich przeciwieństwo względem osób praworęcznych oraz dostosowywanie narzędzi również względem leworęcznej części społeczeństwa.

Podziel się tym postem